Strona główna Historia Usługi Galeria Kontakt

 Splot okoliczności sprawił, że w 1974r po raz pierwszy usiadłem w warsztacie zegarmistrzowskim. Nieczęsto zdarza się, że prawie przypadkowy wybór zawodu przekształca się w pasję, miłość, hobby i wśród wszystkiego, co się dzieje wysuwa się na pierwsze miejsce. Tak jest w moim przypadku.
  Naukę zawodu rozpocząłem w przymuzealnej pracowni naprawy zegarów antycznych.. Stanowiąca integralną część Muzeum Rzemiosł Artystycznych pracownia naprawiała i konserwowała zegary muzealne z terenu całej Polski.. Pracując w niej miałem styczność z ogromną różnorodnością mechanizmów zegarowych. Zegary z XVI, XVII, XVIII w. nie były rzadkością na moim warsztacie. Miałem możność poznawania tajemnic konstrukcji mechanizmów od tych najwcześniejszych do tych z początku XX w.
   Zegary kaflowe, wieżyczkowe, rotacyjne, karetowe, francuskie, holenderskie, angielskie, całe z drewna, skromne, bogate, anonimowe lub sygnowane nazwiskiem mistrza otwierały przede mną swoje tajemnice.
  Przy naprawie i konserwacji kieruję się zasadą zachowania maksymalnej wierności oryginałowi.. Bogata literatura, praktyka w Monachium i Londynie oraz zamiłowanie do zawodu pozwoliła na przywracanie "do życia" zegarów, które nierzadko właściciele chcieli traktować jako atrapy. Przez moje ręce przeszły zegary z wielu muzeów i instytucji kultury. Sprawuję pieczę nad zegarami będącymi ozdobą gabinetów prezesów banków, ministrów, ludzi kultury, polityki i biznesu.
  Przez wiele lat byłem członkiem komisji egzaminacyjnej dla zegarmistrzów, posiadam uprawnienia biegłego sądowego, jestem rzeczoznawcą SRJ,
  Z mojej pomocy korzystają wydawcy książek o zegarach. Współpracuję z pismami branżowymi. Doradzam początkującym kolekcjonerom, potencjalnym nabywcom zegarów.
  Moją wiedzą staram się dzielić z osobami, które podobnie jak ja traktują zegary. Staranna konserwacja, zachowanie najdrobniejszych szczegółów w oryginale to podstawy konserwacji, którymi się kieruję.

  Jeżeli powierzycie mi Państwo swój zegar do konserwacji i naprawy możecie być pewni że otrz
ymacie przedmiot w pełni sprawny, zrekonstruowany z najwyższą starannością i zadbaniem o najdrobniejsze szczegóły.

Ilość odwiedzin: 356925         Pracownia Konserwacji Zegarów Antycznych Marek Jakub Bin
                    tel/fax: (22) 635-67-89 pracownia@staryzegar.pl
  NETLER 2004